Městská knihovna Klatovy - přechod na hlavní stránku
německy anglicky bezbariérový přístup
kalendář není k dispozici

Hledání v katalogu

hledaný údaj:

Provozní doba

dnes je pátek
19. 1. 2018

dopoledneodpoledne
Oddělení pro dospělé
9–1212–18
Oddělení pro děti a mládež
9–1212–17
pobočka Tolstého
zavřenozavřeno
antikvariát
9–12*zavřeno

Další dny…


Kontakty na knihovnu

Městská knihovna Klatovy
Balbínova 59
339 01 Klatovy
376 347 466 (půjčovna)
info@knih-kt.cz
www.knih-kt.cz

Další kontakty…

Minulé akce

1999  2000  2001  2002  2003  2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013
2014  2015  2016  2017  2018  

náhled pozvánky19. 12. 2013 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Zmizelé Čechy: Pošumaví

Zveme vás na prezentaci knihy Jana Lhotáka a Jiřího Nováka Pošumaví, kterou v edici Zmizelé Čechy v září vydalo nakladatelství Paseka.

Kdo jede na Šumavu, míjí Pošumaví. A to doslova. Kouzelný kraj leží ve stínu šumavských hor, ale i turistického zájmu. A přitom může mnohé nabídnout. K vidění tu jsou horské oblasti i úrodné nížiny Pootaví. Gotické i barokní kostelíky umně vkomponovala lidská ruka do zvlněné krajiny mezi louky a pole, které obdělává zdejší lid již od středověku. Některé rody jsou na svých statcích usazeny přes čtyři sta let. Pošumaví žije, není to skanzen.

Nejen tyto důvody, ale i mnohé další vedly ke vzniku knihy Zmizelé Pošumaví. Obsahuje téměř 200 unikátních fotografií z širokého území od Čachrova na západě po řeku Volyňku na východě. Přestože se tato oblast dělí do tří okresů, vytváří svým charakterem jednolité území se společnými osudy, způsobem života i historií.

Na prezentaci bude možné si knihu zakoupit za zvýhodněnou cenu 230 Kč.náhled pozvánky10. 12. 2013 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Kongo

Kongo – extrémní expedice do země, které se mnozí bojí, ale která nabízí to nejlepší, co v Africe je. Pro mnohé je peklem, pro jiné rájem. Výjimečná příroda, gorily, prales, pygmejové, okapi, zlaté doly, vodopády, sopky, řeka Kongo, tajemní obyvatelé, lidské mraveniště a nebezpečná Kinhassa. Jednoduše pohled do země obestřené tajemstvím a mnoha protiklady. Jinde se již nedá najít taková exotika a extrém, který se v mnohém podobá době velkých cestovatelů. Skutečná tvář Afriky.

Tomáš Kubeš (1972) fotograf, novinář a cestovatel. Fotografii se věnuje vášnivě již od dětství stejně jako cestování a poznávání odlišných kultur. Několik let prožil putováním po Africe a poznáváním tohoto svého zamilovaného kontinentu. Stopem procestoval Asii, například během půlroční cesty z Vladivostoku do Prahy nebo při dalších výpravách do Indie, Nepálu… V současnosti fotografuje reportáže pro mnoho časopisů, navštívil více jak 90 zemí světa. Vedle reportážní fotografie se věnuje také portrétu, architektuře, reklamě a humanitární fotografii. Jeho snímky a články můžete najít například v časopisech Koktejl, Lidé a Země, Instinkt, Katka, Travel Czech, Travel Digest, Travel Focus, Hospodářské Noviny a v mnoha dalších včetně zahraničních médií. Mezi nejznámější cesty patří putování s karavanou velbloudů za solí do Danakhilské pouště v Etiopii nebo cesta do Jižního Súdánu během probíhající občanské války, přechod hor mezi Senegalem a Guineou, cesta do bývalého Somálska (Somalilandu), návštěva tajemného souostroví Bijágos a také další výpravy na pomezí Súdánu a Etiopie, kde se ocitl také v zajetí, ze kterého musel uprchnout.

www.tomaskubes.cznáhled pozvánky6. 12. 2013 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Beseda s MUDr. Tomášem Lebenhartem

Beseda o fungování celostní medicíny v praxi s MUDr. Tomášem Lebenhartem spojená s autogramiádou

Vstupné 100 Kč. Počet míst je omezen, proto doporučujeme předem rezervovat počet vstupenek (377 22 77 01, info@grafia.cz, uveďte počet osob, mail, telefon).

Na těchto besedách si můžete koupit knihu za zvýhodněnou cenu 150 Kč.

Nemůžete se zúčastnit? Knihu si lze objednat: Grafia, s. r. o., Budilova 4, 301 00 Plzeň, info@grafia.cz, tel. 378 77 12 12. Cena knihy je 185 Kč. V případě objednávky zasíláme na dobírku poštou, zasílací náklady 95 Kč. V případě odběru pěti a více knih je poštovné i balné zdarma. Objednejte i pro přátele! Osobní odběr na adrese nakladatelství je možný.

Další informace na adrese www.grafia.cz.


První kniha celostního lékaře Tomáše Lebenharta Svlékl jsem bílý plášť rozpoutala vlnu zájmu, který trvá dodnes. Nadšené reakce čtenářů svědčí o tom, že se autorovi podařilo srozumitelnou cestou vysvětlit základní principy celostní medicíny.

Na další knihu jsme si ale museli počkat tři roky. V tomto mezidobí autor prošel nezáviděníhodnou osobní zkušeností, kterou v knize popsal.

Kniha je drsně upřímnou zpovědí lékaře celostní medicíny, který bez sebelítosti, s velkou potřebou nalézt správné a fungující řešení pro sebe i své pacienty ukazuje svůj život v průběhu několika let v plné nahotě: boj s depresí, závislost na lécích na spaní, pobyt na detoxikačním oddělení psychiatrie i vítěznou cestu k vlastnímu uzdravení.

Tomáš Lebenhart je poctivý k sobě i ke svým pacientům. Hledá kořen nemoci, který často spočívá v destrukčním chování nemocného, a nalézá cesty, vedoucí přes homeopatii, ayurvédu, čínskou medicínu až k autopatii. Je praktikem, který „bez pláště“ předkládá osobní zkušenost s chorobami, o kterých se ve společnosti nemluví příliš nahlas a na které moderní medicína nenalézá účinný lék. Na vlastní kůži prošel dlouhým léčebným procesem se všemi jeho úskalími až k vítěznému konci.

Je jedním z mála lékařů, který má odvahu promluvit o procesu uzdravování i z pohledu pacienta. To, s jakou otevřeností o problému mluví, svědčí o velké osobní odvaze a schopnosti sebereflexe.

Kniha přináší inspiraci a naději – pacientům i jejich blízkým, kteří často jen bezmocně přihlížejí a hledají účinnou pomoc.

Jana Brabová, vydavatelství Grafia

Akci nepořádá Městská knihovna Klatovy


náhled pozvánky4. 12. 2013 od 15.00 (prostory ODM)

Na Barborku do knihovny…

Zveme vás na besídku pro všechny děti

Na Barborku do knihovny…
… možná přijde i Mikuláš

 • vystoupení dětí z hudebních kroužků DDM Klatovy
 • zábavný program
 • soutěže

Kapacita není neomezená, proto si rychle rezervujte místo u paní knihovnice. Na přihlášené čeká dáreček od Mikuláše a Barborky (Báry, Barunky...) dostanou něco extra.

Akci pořádá oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy.náhled pozvánky3. 12. 2013 od 16.00 (čítárna)

Nitěná grafika

Naučte se vytvářet nitěnou grafiku na bílý či barevný papír.

Přihlaste se do 26. listopadu na tel 376 347 474 nebo přímo v čítárně, kde můžete získat další informace.náhled pozvánky14. 11. 2013 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Jana Dvorská: Dva ostrovy

Zveme vás na přednášku Jany Dvorské Dva ostrovy.

Během promítání filmu v délce trvání asi 90 minut se podíváme na ostrov Madeira, který je právem nazývaný Ostrovem květin. Celý ostrov společně procestujeme, seznámíme se s jeho rozmanitou přírodou a kulturou. Závěr našeho putování zakončíme na slavnostech spojených s nádherným květinovým průvodem.

V druhé polovině filmu si zajedeme na africký kontinent – na ostrov Djerba. Zde se společně budeme toulat vyprahlou rovinatou krajinou, abychom si uvědomili, jak krásná je naše Šumava.náhled pozvánky8. 11. 2013 od 17.00 (prostory Městské knihovny Klatovy)

Halloweenské skotačení v angličtině

The Language School of English Martina Searles ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy pořádá

Halloweenské skotačení v angličtině

Čeká vás hravý halloweenský podvečer v kostýmech, plný her a soutěží. Naučíme se pár slovíček a halloweenskou básničku, přečteme a převyprávíme knihu Snow White And The Seven Dwarfs, podíváme se na krátkou pohádku a půjdeme na halloweenskou procházku se svíčkami.

Akce je určena pro děti od 6 do 12 let (kapacita omezena).
Rezervace je nutná předem v oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy.

S sebou přineste kostým, malé občerstvení pro kamarády (maminka může něco malého upéct), přezůvky a hlavně dobrou náladu.

Vstupné 50 Kč.náhled pozvánky21. 10. 2013 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Slavní porodníci a gynekologové z Klatovska

Občanské sdružení Bartolomeo ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy a společností Mammocentrum Klatovy, s. r. o., vás zvou na přednášku, kterou přednese pan prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., FCMA, a paní doc. MUDr. Věra Rokytová, CSc.

Bližší informace najdete na pozvánce (pdf, 88 kB).


Prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., je český fyziolog specializující se na neurofyziologii, emeritní proděkan3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a bývalý přednosta Ústavu normální, patologické a klinické fyziologie. Narodil se v Užhorodu, kde jeho otec působil jako veterinární lékař. Vystudoval klatovské gymnázium. V roce 1961 absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni, do roku 1982 pracoval jako odborný asistent Ústavu patologické fyziologie LF UK v Plzni a do 1990 jako vedoucí katedry fyziologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (tehdy pod názvem Lékařská fakulta hygienická). V období 1990–2009 byl přednostou Ústavu normální, patologické a klinické fyziologie 3. LF UK v Praze (v letech 1990–1995 nesl název Ústav fyziologie). V roce 1991 získal titul profesora normální a patologické fyziologie a v letech 1990–1996 byl proděkanem 3. LF UK. Zabývá se centrálními talamokortikálními spojeními, bolestí a její projekcí do různých mozkových struktur a také možnostmi její diagnostiky prostřednictvím biochemických metod a ovlivňováním bolestivých stavů. Je členem redakčních rad několika mezinárodních časopisů a šéfredaktorem časopisu Bolest. Od francouzské vlády převzal rytířský Řád akademických palem. Jeho manželkou je doc. MUDr. Věra Rokytová, CSc. (gynekoložka). Má dva syny, prof. MUDr. Richard Rokyta, Ph.D. (* 1965) je internista zabývající se intenzivní medicínou a kardiologií a MUDr. Pavel Rokyta (* 1967) je gynekolog.

Doc. MUDr. Věra Rokytová, CSc., absolvovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni v roce 1961, v letech 1961–1964 pracovala na Gynekologicko-porodnickém oddělení v Klatovech, od roku 1965 pracovala na Gynekologicko-porodnické klinice na LF UK a FN Plzeň jako sekundář, odborný asistent a docent. Dlouhodobě vedla porodní sál kliniky a byla krajský perinatolog. Jejím vědeckým odborným zájmem byla perinatologie, komplikace v porodnictví a gynekologická operativa.náhled pozvánky10. 10. 2013 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Havajské ostrovy

Zveme vás na přednášku Petra Nazarova při které nás seznámí se svými zážitky z dvanáctiměsíčního pobytu na Havaji. Zároveň Petr Nazarov představí své fotografie z právě probíhající výstavy Z putování po světě.náhled pozvánky8. 10. 2013 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

O Eduardu hraběti Taaffe

Občanské sdružení Bartolomeo ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy vás zvou na přednášku, kterou přednese Prof. PhDr. Jiří Pokorný, CSc.

Bližší informace najdete na pozvánce (pdf, 88 kB).


Prof. PhDr. Jiří Pokorný, CSc. se narodil v roce 1957, studoval na FF UK (obor archivnictví – dějepis), od začátku 80. let minulého století byl zaměstnán postupně ve Všeodborovém archivu, Archivu ČVUT, Historickém ústavu a na Katedře dějin a didaktiky dějepisu Pedagogické fakulty. V současné době je ředitelem Všeodborového archivu a působí též na Katedře dějin a didaktiky dějepisu.

Jiří Pokorný se zabývá moderními sociálními a kulturními dějinami, podílel se na popularizaci historie jako autor učebnic a podobných textů (např. spoluredaktor a spoluautor knižních Dějin zemí Koruny české), delší dobu spolupracoval s časopisem Reflex.

Z významnějších odborných prací Jiřího Pokorného vybíráme např.:
České země 1918–1994
Český svět 1889–1918
Pomníky a zapomínky (spoluautor)
2. dílu Dějin zemí Koruny české Léta 1867–1918 (spoluautor).
Odkaz Josefa Hlávky – s podtitulem: Historie České akademie věd a umění, Hlávkových studentských kolejí, Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, jakož i Národohospodářského ústavu.1. 10. 2013 od 13.00 (prostory ODM)

Malování se ZUŠ Klatovy

Hodina kreslení pro všechny pod vedením paní učitelky Šťastné. Budeme kreslit podle knihy „Podivuhodné příběhy sedmi moří“ a vyrobíme si mapu k tajemnému ostrovu hraběte Mentola Kryštofa.

Těšíme se na vás v ODM Klatovy.

Akci pořádá oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy.náhled pozvánky1. 10. 2013 od 09.00 do 31. 10. 2013 (čítárna)

Jana Jiřinová: Nitěná grafika

Nitěná grafika je tradiční a oblíbený koníček. Je známá již od sedmdesátých let minulého století a říká se jí také vyšívání na papír. Paní Jiřinová nám ukázala, že i na papíru vznikají z nití fascinující motivy.

Vystaveno v čítárně v říjnu 2013.náhled pozvánky30. 9. 2013 od 09.00 do 15. 11. 2013 (galerie Městské knihovny Klatovy)

Petr Nazarov: Z putování po světě

Zveme na výstavu fotografií z několikaletého cestování Petra Nazarova. Snímky jsou z let 2007–2013 a zachycují hlavně přírodní krásy v různých koutech světa. Tematicky jsou zastoupeny zajímavosti přírody, západy slunce, lidé, fauna a flora.

Výstava je přístupná veřejnosti od 30. září  do 29. listopadu 2013 v galerii knihovny.30. 9. 2013 od 13.00 (prostory ODM)

Veselý den v knihovně

 • Nové publikace v ODM.
 • Výroba soviček.
 • Zábava pro děti i jejich rodiče.

Těšíme se na vás v ODM Klatovy.

Akci pořádá oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy.náhled pozvánky26. 9. 2013 od 19.30 (neurčeno)

Knihovna palmových listů

Před více než 7 000 lety vznikly v Indii knihovny palmových listů, v nichž se podle legendy nachází informace o osudech kontinentů, zemí národů a tisíců lidí, kteří se někdy v budoucnu přijdou zeptat. Každý palmový list obsahuje životní příběh.

O své zážitky z knihoven palmových listů se s vámi podělí Ing. Pavel Krejčí, kterého doprovodí indický nádí Palanisamy Chinappa.

Jedinečnou příležitost setkat se s Palanisamy Chinappa, jedním z nádíů, vykladačů palmových listů, máte koncem září v naší knihovně.

V knihovnách palmových listů v Indii se nachází proroctví, které podle legendy sepsalo před sedmi tisíci lety sedm svatých Rišiů. Ti na palmové listy vyryli informace o osudech kontinentů, zemí, národů a tisíců lidí, kteří je v budoucnu vyhledají a přijdou se zeptat na svůj osud. Každý je zpravidla konfrontován se dvěma palmovými listy. Na prvním je uvedeno jeho jméno, podrobnosti z dosavadního života a údaje o předchozích inkarnacích. Pokud údaje souhlasí, přečte vykladač zvaný nádí z druhého listu budoucnost – tedy nepřečte, ale vyzpívá.

Palanisamy Chinappa navštíví Českou republiku a kromě Prahy, Brna, Ostravy a Pardubic navštíví také Klatovy. O své zážitky a dojmy z knihoven palmových listů se s vámi při této příležitosti podělí také jeho průvodce Ing. Pavel Krejčí. Přednáška proběhne pod záštitou Městské knihovny Klatovy 26. 9. 2013 od 19.30 hodin. Vstupné je 100 Kč. Rezervace do 20. 9. 2013 na tel. čísle 376 347 466, na e-mailu sluzby@knih-kt.cz nebo osobně v knihovně.

POZOR! Akce se bude konat ve velkém sále ZUŠ Klatovy, Plánická 208 (proti úřadu práce).

Sledujte naše stránky (web, facebook, Google+).náhled pozvánky25. 9. 2013 od 16.00 (galerie Městské knihovny Klatovy)

Derniéra výstavy Afrika

Společně s Domem dětí a mládeže Klatovy vás srdečně zveme na derniéru výstavy prací dětí z kroužků DDM.náhled pozvánky20. 9. 2013 od 09.00 (prostory Městské knihovny Klatovy)

I jablko má svůj svátek

Přijďte v pátek do knihovny oslavit svátek jablek (a nevadí, že svátek mají jablíčka až v sobotu). A nemusíte nosit zrovna štrúdl nebo okusek. Přijďte třeba v tričku s obrázkem jablka. Pro každého jablíčkáře budeme mít drobnost.

A děti na tom budou ještě trochu lépe. Připravené budou omalovánky a... Kdepak, neprozradíme všechno!

Akce na Google+náhled pozvánky12. 9. 2013 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Barevný svět v terezínském ghettu

Ivona Ivicová a Dita Krausová
Barevný svět v terezínském ghettu

Dětské terezínské kresby jsou ojedinělou sbírkou, která je specifická dobou i místem, kde vznikla. Děti, které byly deportovány do Terezína během 2. světové války ji vytvořily pod vedením nedoceněné významné malířky Friedl Dicker-Brandeisové. Přednáška posluchače zavede do středu terezínského ghetta, do dětských domovů, kde spolu s pamětnicí Ditou Krausovou se dozví, jak děti v ghettu vyrůstaly, proč zde vznikla tak unikátní sbírka a samozřejmě se seznámí i s osobností Friedl Dicker-Brandaisové a jejím těžkým životním osudem.náhled pozvánky2. 9. 2013 od 09.00 (prostory ODM)

Den otevřených dveří v dětském oddělení

V pondělí  2. září 2013 od 9 do 17 hodin zveme všechny své příznivce i širokou veřejnost na den otevřených dveří do oddělení pro děti a mládež, které prošlo rozsáhlou přestavbou.

Čeká Vás den plný zábavy, soutěží, hádanek, společně si vyrobíme záložku, kterou si založíte do své oblíbené knihy. Dokonce nahlédneme i do historie – víte, jak jsme půjčovali knihy v minulosti? Jak vypadaly katalogizační lístky, čtenářské průkazky, evidenční knihy v době bez počítačů? 

Na všechny návštěvníky a nové i stávající čtenáře čeká mnoho nových knih, časopisů a zajímavých publikací.

Akci pořádá oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy.1. 7. 2013 od 08.00 do 30. 8. 2013 (čítárna)

Fimo v čítárně

Fimo je polymerová hmota, která je vyrobená z umělých modelovacích materiálů, složených z částic polyvinylchloridu, gelů, pryskyřic, barviv a změkčovadel.

Fimo můžeme tvarovat, navíc je dostupné v mnoha různých barevných odstínech. Díky tomu se výborně hodí k výrobě šperků či dekorativních a bytových doplňků.

Návody na práci nejen s fimo hmotou najdete v publikacích v půjčovně, v čítárně i ve studovně.

V čítárně je nyní umístěna výstavka náušnic a náhrdelníků.21. 6. 2013 od 12.00 do 26. 9. 2013 (galerie Městské knihovny Klatovy)

Afrika - výstava dětí z DDM

Dům dětí a mládeže Klatovy a Městská knihovna Klatovy srdečně zvou na výstavu dětí z výtvarně keramických kroužků DDM.

Výstava je umístěna v galerii knihovny před oddělením pro děti a mládež a je přístupna během otevírací doby knihovny.

Derniéra výstavy bude 25. 9. 2013 od 16 hodin.náhled pozvánky3. 6. 2013 do 28. 6. 2013 (čítárna)

Sutaška

Sutaška je splétaný úzký prýmek, vyrábí se v mnoha barvách a původně je určen ke zdobení stejnokrojů...

Paní Helena Mařecová k němu přidala korálky a hlavně nápady a zručnost.

Na malou ukázku jejího tvoření se můžete přijít podívat do naší čítárny. Zajímavá bižuterie tu bude k vidění celý červen.náhled pozvánky30. 5. 2013 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Pošumavské pivovarnictví

Zveme vás na přednášku Tomáše Cihláře Pošumavské pivovarnictví.

Dějiny vaření piva ve světě a v Čechách.
Pivovarnictví v Klatovech a okolí.
Beseda nad knihou „Pošumavské pivovary”.

Součástí přednášky je i výstava rozmanitého sběratelského materiálu.
 náhled pozvánky9. 5. 2013 od 18.00 do 30. 6. 2013 (galerie Městské knihovny Klatovy)

Komorní variace

Spolu s tvůrčí skupinou P 89 Plzeň srdečně vás zveme na výstavu

Komorní variace

Vernisáž se koná ve čtvrtek 9. května 2013 v 18 hodin.

Výstava je přístupná v době provozu knihovny v galerii a ve společenském sále. Potrvá do konce června.náhled pozvánky6. 5. 2013 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

PhDr. Milan Syruček

Novinář, spisovatel, cestovatel, který se pohybuje v diplomacii, podílel se na přípravě Mitterandova životopisu a bydlel nějaký čas v Elysejském paláci, podílel se na přípravách konference o lidských právech v Helsinkách, zná evropské instituce, pobýval mj. v Evropském parlamentu.

Hovořit bude o uplatnění Čechů v Bruselu, o bruselské byrokracii, o fungování Evropského parlamentu, o svých zkušenostech s evropskými institucemi, politickém zákulisí, o životě v Bruselu, o tom, jak se dělá evropská politika.

Je připraven odpovídat na otázky.náhled pozvánky26. 4. 2013 od 18.00 do 28. 4. 2013 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Barokní jezuitské Klatovy 2013

Zveme vás na sedmý ročník projektu Barokní jezuitské Klatovy, který se uskuteční o posledním dubnovém víkendu (26.–28. dubna) v prostorách naší knihovny, v jezuitském kostele v Klatovech a letos poprvé i přímo v katakombách a také v Chanovicích a v Hrádku u Sušice.

Letošní Barokní jezuitské Klatovy přinesou historickou konferenci, requiem a mši svatou. Jsou symbolicky věnovány dvěma mužům, jejichž jména a osudy jsou spjaty s naším regionem, sv. Janu NepomuckémuAlbertu Chanovskému.

Stáhněte si program ve formátu pdf (497 kB).náhled pozvánky18. 4. 2013 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Vlastimil Vondruška

Zveme vás na setkání se spisovatelem a historikem Vlastimilem Vondruškou.

Vlastimil Vondruška dosud publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, 15 knih vědeckých a populárně naučných, více než 30 historických románů pro dospělé a několik knih pro mládež. Je autorem dvou divadelních her a filmu Jménem krále. Spolupracuje s Českým rozhlasem a pořádá pravidelná setkání v knihovnách se čtenáři a spolu s Petrem Traxlerem vystupuje v pořadu Příběhy a písničky ze středověku (již více než 100 repríz). Dle jeho románů vznikly dvě rozhlasové hry, vydané rovněž na CD. Je autorem čtyřdílného naučného a dokumentárního DVD Lidový rok, v němž vystupuje. Za své dílo byl oceněn Zlatou stuhou IBBY, cenou knihovníků SUK a získal pět cen čtenářů nakladatelství MOBA. (zdroj: autor)5. 4. 2013 od 10.00 (pobočka ODM - ZŠ Tolstého)

Kapřík Metlík

Beseda s autorem Janem Opatřilem.

Akci pořádá pobočka oddělení pro děti a mládež Tolstého 765.náhled pozvánky29. 3. 2013 od 14.00 (neurčeno)

Celonárodní čtení Bible 2013

Zveme vás na veřejné čtení z Bible, které se uskuteční v rámci Celonárodního čtení Bible na Velký pátek, 29. 3. 2013

od 14.00 do 15.30 hod.
v meditační místnosti monobloku klatovské nemocnice (v 6. patře)

od 16.00 do 17.00 hod.
v sále klatovské radnice (v 1. patře)

Vybrané kapitoly Starého a Nového zákona budou předčítat zástupci jednotlivých církví, působících v Klatovech.

Po celou dobu čtení budou prostory volně přístupné veřejnosti.25. 3. 2013 od 09.30 (pobočka ODM - ZŠ Tolstého)

Velikonoční beseda

Tento den bude v knihovně celý velikonoční. Dopoledne nás čeká návštěva dětí z MŠ Sluníčko a odpoledne od 13.15 hod. si s dětmi ze školní družiny připomeneme nejznámější velikonoční zvyky.

Akci pořádá pobočka oddělení pro děti a mládež Tolstého 765.21. 3. 2013 od 10.00 (pobočka ODM - ZŠ Tolstého)

Jaro v knihovně

Na návštěvu zavítají děti z MŠ Karafiát a společně si popovídáme o jaru a nadcházejících Velikonocích.

Akci pořádá pobočka oddělení pro děti a mládež Tolstého 765.náhled pozvánky19. 3. 2013 od 17.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Josef Thomayer – nejslavnější lékař z Chodska

Občanské sdružení Bartolomeo ve spolupráci s Mammocentrem Klatovy, s. r. o., Okresním sdružením ČLK v KlatovechMěstskou knihovnou Klatovy vás zvou na přednášku a besedu s prof. PhDr. RNDr. Helenou HAŠKOVCOVOU, CSc., z Fakulty humanitních studií UK v Praze.

Při příležitosti 160. výročí narození profesora pražské Univerzity Karlovy a trhanovského rodáka Josefa Thomayera (1853–1927) budou připomenuty jeho nesporné zásluhy medicínské (napsal první českou učebnici vnitřního lékařství), sociální (nechal postavit Nový domov pro staré a chudé občany) i literární (psal i beletrii). Posluchače jistě zaujmou informace o jeho přátelství s Jaroslavem Vrchlickým, J. V. Sládkem a třeba i Mikolášem Alšem. Závěr bude patřit humorným vzpomínkám Thomayerových kolegů a žáků, jak jsou zaznamenány například v knize Medicína v županu.

Helena Haškovcová vystudovala Přírodovědeckou a Filosofickou fakultu UK. Nejprve se věnovala transplantační a klinické imunologii, pak gerontologii a geriatrii a nakonec lékařské i zdravotnické etice. V roce 1993 se stala první profesorkou v nově ustanoveném oboru lékařská etika. Pracuje na Fakultě humanitních studií UK.

Je autorkou 19 samostatných knih, např. učebnic Lékařská etika (3.vyd. 2002) a Thanatologie (2.vyd. 2007) Dále vydala monografie: Informovaný souhlas: proč a jak (2007), Fenomén stáří (2.vyd. 2010), Sociální gerontologie aneb Senioři mezi námi (2012).

Pro radost napsala též knížku Můj král trpaslíků aneb první česká cverkologie – první česká vědecká nauka o trpaslících (2006).

 

Bližší informace najdete na pozvánce (pdf, 407 kB).náhled pozvánky6. 3. 2013 od 18.00 do 30. 4. 2013 (galerie Městské knihovny Klatovy)

Staré pohlednice ze sbírky Jany Dvorské

Městská knihovna Klatovy pro vás připravila výstavu Staré pohlednice ze sbírky Jany Dvorské. Vernisáž proběhne ve středu 6. března od 18 hodin v galerii knihovny. Můžete se těšit na pěvecké vystoupení Evy Bartošové za hudebního doprovodu Jana Aschenbrennera. Přijďte, těšíme se na vás.

Natištěný obrázek na kousku kartonu, na druhé straně popsaný, s nalepenou známkou na úhradu poštovného a razítkem – to je pohlednice prošlá poštou. Něco tak běžného, s čím se každý z nás během života dostává do styku nesčíslněkrát. Sběratelství pohlednic, se nazývá filokartie (dříve kartofilie).

Na výstavě budou k vidění pohlednice žánrové – tlačené převážně různá přání z období kolem r. 1900, Rakousko-Uherska a první republiky.

Výstava potrvá do 30. dubna 2013.náhled pozvánky28. 2. 2013 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Památky města Sušice

Kniha Památky města Sušice se věnuje architektuře Sušice z hlediska urbanistického vývoje od dávné historie až po současnost. Stěžejní částí je katalog městských památek – domů, kostelů a kaplí, nechybí pojednání o moderní architektuře a umění ve veřejném prostoru.
S touto reprezentativní knihou, kterou bude možné si na místě koupit za 850 Kč, vás seznámí jeden z jejích autorů PhDr. Jan Lhoták.21. 2. 2013 od 08.00 (prostory ODM)

ZŠ Předslav na návštěvě v knihovně

Žáci 1.-5.třídy navštíví klatovskou knihovnu. Dopoledne se seznámíme s Dětmi z Bullerbynu, ukážeme si celou knihovnu a čas zbyde i na čtení.

Akci pořádá oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy.21. 2. 2013 od 13.30 (pobočka ODM - ZŠ Tolstého)

Maškarní rej v knihovně

Toto odpoledne se knihovna zaplní dětmi v maskách, nastává maškarní rej

Akci pořádá pobočka oddělení pro děti a mládež Tolstého 765.náhled pozvánky14. 2. 2013 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Aradecor

Zveme vás na dernisáž výstavy Milady Hynkové Aradecor. Uvede a autorku představí Václav Sika, vedoucí Galerie bratří Špillarů v Domažlicích. Součástí dernisáže bude promítání filmu o tvorbě aradecoru.28. 1. 2013 od 08.00 (pobočka ODM - ZŠ Tolstého)

Jak se chováme ke knize?

Beseda s žáky 1.A, B a C o tom, co je pro knihu dobré a co jí nesvědčí.

Akci pořádá pobočka oddělení pro děti a mládež Tolstého 765.náhled pozvánky24. 1. 2013 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Historie vodárenství v Klatovech

Zveme vás na přednášku Ing. Václava Špičáka Historie vodárenství v Klatovech.náhled pozvánky10. 1. 2013 od 17.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Petronilla Čemus: Bohemia Jesuitica

POZOR! Došlo ke změně začátku akce. Začínáme v 17.00 hodin

Občanské sdružení Bartolomeo ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy a o. s. Klatovské katakomby vás zvou na přednášku, kterou přednese paní Petronilla Čemus na  na téma Bohemia Jesuitica.

Petronilla Čemus se narodila na Královských Vinohradech v Praze. Vyrostla v německém exilu. Vystudovala dějiny umění, středověké a novověké dějiny, latinskou filologii středověku a novověku, paleografii, epigrafiku na universitách v Karlsruhe, Heidelbergu a v Římě (Pontificia Universitas Gregoriana).

Pracovala v Teologickém konviktu v Litoměřicích (propedeutikum pro teologické fakulty), tj. připravovala adepty bohosloví v jednoročním studiu na universitní studium v Praze a Olomouci. Působila v Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas v Lipsku jako vědecká pracovnice. Když byl r. 2003 založen Ústav dějin křesťanského umění na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze byla povolána do zakládajícího teamu.

Od r. 2004 byla vedením Karlovy univerzity pověřena vědeckým managementem internacionálního multidisciplinárního projektu, který dostal název Bohemia Jesuitica 1556–2006. Stala se tajemnicí velké mezinárodní konference uspořádané k 450. výročí příchodu jesuitů do Prahy a 450. výročí úmrtí zakladatele jesuitského řádu sv. Ignáce z Loyoly 25.–29. dubna 2006 Katolickou teologickou fakultou UK ve spolupráci s Českou provincií Tovaryšstva Ježíšova. Následným vědeckým výstupem projektu bylo vydání dvoudílné bohatě ilustrované publikace Bohemia Jesuitica 1556–2006 (1412 pp.), jehož je editorkou. Roku 2010 byla kniha vydána nakladatelstvím Karolinum a vystavena na Frankfurtském knižním veletrhu nakladatelstvím Echter Würzburg, které ji převzalo do své nabídky.

Jesuité – „ničitelé české kultury“? Aneb uzdravení historické paměti.

Význam díla Bohemia Jesuitica pro objektivní pohled na působení Tovaryšstva Ježíšova v Českých zemích.

V paměti národů existují bílá místa, která dlouho čekají na to být popsána. Jsou totiž spojena s traumatickými prožitky těchto národů. Jsou jako otevřené rány, které lze jen těžko léčit, protože se bojí světla objektivní pravdy, která by nabourala tradovaná klišé, mutující v nedotknutelné mýty, o které se nezřídka opírá kulturní identita. Na takto zaminovaném poli se nutně pohybuje projekt Bohemia Jesuitica, a to vědomě. Listopadový převrat vytvořil konečně kýžené podmínky pro objektivní pohled na jednu z nejcitlivějších kapitol naší kulturní historie, totiž působení jesuitů v Čechách. Pro Univerzitu Karlovu v Praze to byl důvod, se poprvé zaměřit na dějiny církevního řádu a uspořádat tak ve spolupráci s Českou provincií Tovaryšstva Ježíšova velkolepý projekt Bohemia Jesuitica 1556–2006, který kulminoval v jubilejním roce 2006 velkou mezinárodní mezioborovou konferencí. Víc jak sto účastníků z celého světa poskytlo nebývale široký úhel pohledu na 450 let působení Tovaryšstva Ježíšova v Českých zemích na všech jeho rozmanitých polích činnosti. Nelze pochybovat o významu vědeckých konferencí pro ten který vědní obor. Je však vždy velikou výzvou zpřístupnit plody vědeckého bádání širšímu publiku. V případě Bohemia Jesuitica se to dařilo už od samého počátku, jednak tím, že byl samotný kongres otevřen pro širší okruh posluchačů, a zejména pak tím, že se Karlova universita zasadila o to, aby vzniklo dvousvazkové dílo Bohemia Jesuitica 1556–2010, které je koncipováno a provedeno se zřetelem na každého zájemce o tuto tematiku. Svým charakterem přesahuje nezáživná akta a má veškeré předpoklady stát se příručkou dějin jesuitů v Čechách, milník, který nebude moci ignorovat žádné další badaní. Co může i jen běžný čtenář z tohoto vědeckého díla vyzískat? Cílem přednášky je na tuto otázku konkrétně odpovědět a na vybraných příkladech ukázat, v čem může Bohemia Jesuitica přispět k uzdravení paměti národa.

 

Bližší informace najdete na pozvánce (pdf, 100 kB).náhled pozvánky9. 1. 2013 od 15.00 do 28. 2. 2013 (galerie Městské knihovny Klatovy)

Od Františka ke Kukymu

Spolu se Základní uměleckou školou Josefa Kličky Klatovy vás zveme na výstavu prací žáků výtvarného oboru ZUŠ. Vernisáž proběhne 9. ledna v 15 hodin. Výstava potrvá do konce února.7. 1. 2013 od 09.00 do 28. 2. 2013 (čítárna)

Patchwork – výstavka ručních prací v čítárně

Tentokrát dva měsíce bude trvat další výstava ručních prací našich čtenářů v čítárně. Až do konce února můžete obdivovat polštářky a podložky vyrobené technikou patchwork. A v případě zájmu se i tentokrát můžete domluvit s autorkou a nějaký výrobek si zakoupit.1999  2000  2001  2002  2003  2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013
2014  2015  2016  2017  2018  


Chcete-li dostávat informace o akcích naší knihovny, zašlete nám svoji adresu na akce@knih-kt.cz. 

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Licence Creative Commons
Kromě výslovně uvedených částí uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 4.0 International.