Městská knihovna Klatovy - přechod na hlavní stránku
německy anglicky bezbariérový přístup
kalendář není k dispozici

Hledání v katalogu

hledaný údaj:

Provozní doba

dnes je pátek
19. 1. 2018

dopoledneodpoledne
Oddělení pro dospělé
9–1212–18
Oddělení pro děti a mládež
9–1212–17
pobočka Tolstého
zavřenozavřeno
antikvariát
9–12*zavřeno

Další dny…


Kontakty na knihovnu

Městská knihovna Klatovy
Balbínova 59
339 01 Klatovy
376 347 466 (půjčovna)
info@knih-kt.cz
www.knih-kt.cz

Další kontakty…

Minulé akce

1999  2000  2001  2002  2003  2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013
2014  2015  2016  2017  2018  

náhled pozvánky19. 12. 2016 od 13.00 (prostory ODM)

VÁNOČNÍ TVOŘENÍ

19.12.2016 proběhne v dětském oddělení poslední společné tvoření v tomto roce. Tentokrát si z papíru vyrobíme vánoční stromeček.  Těšíme se na Vás. :)

Akci pořádá oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy.náhled pozvánky14. 12. 2016 od 16.00 (prostory Městské knihovny Klatovy)

PŘÍBĚH O VÁNOČNÍ HVĚZDĚ

Městská knihovna Klatovy a ZUŠ Josefa Kličky v Klatovech vás srdečně  zvou ve středu 14.12. 2016  od 16:00hod (sál knihovny)  na Příběh o vánoční hvězdě v podání žáků literárně dramatického oboru ZUŠ.  Přjďte si zpříjemnit předvánoční čas krásným představením. Těšíme se na vás.

 náhled pozvánky12. 12. 2016 od 14.00 (prostory ODM)

VÁNOČNÍ PŘÁNÍ NA BIG SHOTU

Rádi zkoušíte nové výtvarné techniky? Co takhle vyzkoušet  Big shot? Originální vánoční přáníčka budeme v naší knihovně tvořit pod vedením Natálie Vítovcové 12.12.2016 od 14-17h.

Těšíme se na vás

 

 

Akci pořádá oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy.náhled pozvánky12. 12. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Tomáš Kubeš: Tuva

Tuva – země divokých hor a šamanů. Zapomenutá republika Tuva je pravým rájem pro dobrodruhy. Opuštěné hory Sajany a Ergaki, čarokrásné pastviny, život Tuvinců plný tradic, pastevecké jurty, kumys, Kyzyl, tradiční zápas břicháčů, i pravá slavnost Naadym. Někdy se také Tuva nazývá zemí Šamanů pro mimořádnou tradici a velkou sílu.

Tomáš Kubeš (1972) fotograf, novinář a cestovatel. Fotografii se věnuje vášnivě již od dětství stejně jako cestování a poznávání odlišných kultur. Několik let prožil putováním po Africe poznáváním tohoto svého zamilovaného kontinentu. Procestoval také Asii stopem například během půlroční cesty z Vladivostoku do Prahy, nebo při dalších výpravách do Indie, Nepálu… V současnosti fotografuje reportáže pro mnoho časopisů, navštívil více jak 110 zemí světa. Vedle reportážní fotografie se věnuje také portrétu, architektuře, reklamě a humanitární fotografii například pro organizaci Člověk v Tísni. Jeho snímky a články můžete najít v Česku v mnoha časopisech, například Koktejl, Lidé a Země, včetně zahraničních médií. Mezi nejznámější cesty patří "Srdce Afriky" – hledání pygmejů ve Střední Africe, splutí řeky Kongo, putování s Karavanou velbloudů za solí do Danakhilské pouště v Etiopii, nebo cesta do Jižního Súdánu během probíhající občanské války, přechod hor mezi Senegalem a Guineou, cesta do bývalého Somálska (Somalilandu), návštěva tajemného souostroví Bijágos, a také další výpravy na pomezí Súdánu a Etiopie, kde se ocitl také v zajetí, odkud musel prchnout. V současnosti kromě oblíbené Afriky objevuje také Sibiř.


náhled pozvánky5. 12. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Alena Vlčková: Odpuštění

Městská knihovna Klatovy srdečně zve na slavnostní prezentaci knihy Anny Vlčkové Odpuštění, která je závěrečnou částí románů „Krása na prodej“ a „Hořkost probuzení“.

Doprovodný program:
vánoční koncert skupiny Carmina,
výstava obrazů Žanety Kortusové, ilustrátorky obálky,
beseda o připravované knize „Krev anděla“, která vznikne na základě vyprávění paní Gerlindy Chroustové o odsunu Němců.

Hosté večera: paní Gerlinda Chroustová a malířka Žaneta Kortusová

Hudební recitál: Vítězslav Melicharnáhled pozvánky1. 12. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Maroko – život v sousedství Sahary

Vysoké hory, rozpálené pouště, prach, horký vítr, zpěvy muezínů, barevné bazary,.. Co z toho je mýtus a co pravda?

Lenka a Václav Špillarovi

Zveme vás na výlet do dávných časů, do pohádek Tisíce a jedné noci, do země hlubokých kontrastů. Zavítáme společně do historických měst jako je Marakesh, Taroudant, Sidi Ifni či Essaouira, jejichž staré mediny překypují životem, hýří barvami a jsou prosyceny směsicemi vůní i pachů všeho druhu.

Vydáme se na vlastní kůži pocítit sílu saharského slunce do beduínského tábora ukrytého mezi dunami pouště Erg Chigaga.

V místních autobusech překonáme dva nejvyšší průsmyky pohoří Vysoký Atlas a pěšky se pak pokusíme zdolat jeho nejvyšší vrchol –Toubkal – vysoký přes 4 000 metrů. Zavedeme vás do téměř nenavštěvovaných, před světem ukrytých údolí jižního Maroka, kde zub času pomalu ale jistě rozrušuje kdysi úžasná opevněná rodinná sídla zvaná kasby.

Pozveme vás rovněž do starého španělského přístavu s barevnými stavbami ve stylu art deco i na jeho nedaleké pobřeží, které zdobí obrovské skalní oblouky. Poznáte, jak velmi se liší naše vžité představy o Maroku od skutečnosti, kterou žije tato země geograficky nám tak blízká, fakticky však místy od nás vzdálená o celá staletí.

www.gallery3a.com1. 12. 2016 od 09.00 do 31. 12. 2016 (čítárna)

SLAMĚNÁ VÁNOČNÍ VÝZDOBA

V měsíci prosinci probíhá v naší čítárně výstava na téma SLAMĚNÁ VÁNOČNÍ VÝZDOBA od paní Ivany Sýkorové.

Přijďte se k nám inspirovat.

Výstava je volně přístupná v otevírací době knihovny.1. 12. 2016 od 09.00 do 31. 12. 2016 (čítárna)

VÁNOČNÍ KORÁLKOVÉ OZDOBY

V prosinci probíhá v čítárně Městské knihovny Klatovy  výstava na téma VÁNOČNÍ KORÁLKOVÉ OZDOBY od paní Ireny Benešové.

Přijďte si k nám pro vánoční inspiraci.

Výstava je volně přístupná v otevírací době knihovny.náhled pozvánky26. 11. 2016 od 09.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Symposium Setkávání • Encounters • Begegnungen

Vážené dámy, vážení pánové,
 
dovolte mi, abych vás pozval na symposium s názvem „Setkávání • Encounters • Begegnungen“, které společně připravují spolky Klatovské katakomby a Ackermann Gemeinde Regensburg. Symposium a navazující program se budou věnovat česko-německým vztahům do roku 1500, a to výběrovým způsobem.
 
Rádi bychom jím započali diskusi na téma česko-německých vztahů z pohledu regionů. Tedy nikoliv z Prahy a Berlína, ale právě z Klatov a Regensburgu, což vůbec neznamená, že bychom nemohli hovořit o obecných otázkách.
 
Diskusi postavenou na solidních vědeckých a lidských základech. Nechceme jen připomínat určitá historická data a události, už vůbec ne pomyslné i skutečné křivdy. Zajímají nás vztahy, vzájemné setkávání Čechů a Němců, filosofický a duchovní podtext doby – vždy s ohledem a důrazem na města, ze kterých pocházíme. Zajímá nás, co vše nás spojuje, aniž bychom zavírali oči před tím, co nás rozděluje.
 
Regensburg, významné říšské město s tisíciletou tradicí, odkud po dlouhou dobu přicházely do Čech zejména duchovní impulsy. Klatovy, české královské město, jehož zakladatel král Přemysl Otakar II hrál nezanedbatelnou roli v říšské politice. Jeho strmý pád po střetu s králem Rudolfem Habsburským dodnes zní ozvěnou česko-německých dějin. Existovaly tehdy vůbec nějaké vztahy mezi našimi městy? Anebo pro Regensburg i Klatovy byla důležitá pouze Praha?
 
Chceme znát odpovědi na otázky – například: Opravdu byla kulturní a duchovní výměna jen jednosměrným proudem tekoucím z Německa do Čech, jak někteří tvrdí? Opravdu můžeme na středověké vztahy nahlížet očima (zaslepenýma nacionalismem?) devatenáctého či dvacátého století?
 
Čím více přemýšlím o tom, co bychom rádi sympoziem započali, neboť věřím v jeho pokračování v roce 2018 v Regensburgu, tím více mně na mysl přicházejí verše Fráni Šrámka. Verše zamýšlené bezpochyby k jiné příležitosti, ale kupodivu vhodné i pro nás: lidský život je cestou, my všichni jsme (koneckonců) vždy jen uprostřed cesty či „…snad není cest, jen lidé jdou a jedna z hvězd je vždycky tvou a z té ti zazní odpověď, až přestaneš se ptát…“
 
Václav Chroust
 
 
 
Informace najde na stránkách www.s-e-b.eu, na www.katakomby.cz a na facebooku.


náhled pozvánky22. 11. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Ing. Vlastimil Bažant

Zveme vás na přednášku Ing. Vlastimila Bažanta.
 
Harmonizování energetického systému přikládáním rukou a reconnection healing. Co obě profese spojuje.
 
Vstupné: 50 Kč
 
Pořádáno ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy.
Akci nepořádá Městská knihovna Klatovy


náhled pozvánky21. 11. 2016 od 13.00 (prostory ODM)

Mikulášské tvoření

Mikuláše, anděly i čerty si můžete vyrobit v naší knihovně 21. 11. 2016 od 13–16h. Těšíme se na vás

Akci pořádá oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy.14. 11. 2016 (prostory ODM)

Drátěný anděl

Oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy Vás srdečně zve na další ze série kurzů – tentokrát společně s paní Ivanou Sieberovou vyrobíme drátěného andílka Těšíme se na Vás.
Kdy? V pondělí 14. 11. od 14–16 h
Cena? 10 Kč/1ks

Akci pořádá oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy.náhled pozvánky10. 11. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Silvestr na Madeiře

Autorský pořad cestovatelky a fotografky Magdalény Radostové – nádherný ostrov – jedna obrovská botanická zahrada. Přesně tam se dnes společně vydáme při našem putování. Ostrov věčného jara, ostrov květů, ostrov vůní – všechna tato jména náleží ostrovu Madeira, který leží daleko v Atlantickém oceánu, téměř 1 000 km jihozápadně od břehů Portugalska, ke kterému také náleží.

Projdeme několik levád, typických pro tuto zelenou oázu. Navštívíme půvabná místa jako je Ribiero Frio, Pico do Arieiro, Camara de Lobos, Sao Vicente, Porto Moniz, Sao Lourenco nebo vyhlídka Cabo Girao. Vše zakončíme velkolepou oslavou nového roku, která je v hlavním městě Funchal, údajně jednou z nejkrásnějších na světě. Ani tentokrát vás neochudíme a praktické informace důležité k návštěvě ostrova a užitečné pro všechny cestovatele.náhled pozvánky7. 11. 2016 od 13.00 (prostory ODM)

Skládání čajových sáčků

Přijďte si složit vánoční přání z čajových sáčků. A nejen vánoční přání...

Akci pořádá oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy.náhled pozvánky7. 11. 2016 od 18.00 do 31. 12. 2016 (galerie Městské knihovny Klatovy)

Náhodná setkání

Zveme vás na výstavu černobílých fotografií Miloše Kašpara. Výstavu si můžete prohlédnout do 31. 12. 2016.

Vernisáž se uskuteční 7. listopadu v 18 hodin v galerii knihovny. O hudební doprovod se postará Jaroslav David (kytara).náhled pozvánky3. 11. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

O horkém létu 1945 v Československu

Rok Františka Machníka ve spolupráci s městem Klatovy a Městskou knihovnou Klatovy pod záštitou starosty Klatov Mgr. Rudolfa Salvetra vás zve na na setkání a besedu s Jiřím Padevětem (spisovatelem, ředitelem nakladatelství Academia) O horkém létu 1945 v Československu, ale i o hrdinství a statečnosti Čechů v době protektorátu.náhled pozvánky31. 10. 2016 od 17.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Máme na víc!

Přátelské posezení s Michalem Horáčkem. Přijďte si popovídat o životě, básních, společnosti i o různých životních výzvách.

Hudební doprovod zajistí zpěvačka Lenka Nová.náhled pozvánky31. 10. 2016 od 14.00 (prostory ODM)

Hrajeme si s papírem

Dětské oddělení knihovny Klatovy srdečně zve na kurz
ZÁKLADY PAPÍROVÉHO PEDIGU.

Kdy? 31.10. od 14-16h.

Těšíme se na Vás. 

Akci pořádá oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy.náhled pozvánky27. 10. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Jak se pozná dobrý dabing od špatného?

Zveme vás na přednášku Olgy Walló, která bude doplněna (nejen) ukázkami z filmu „Mrazík", „Bože, jak hluboko jsem klesla” , „Cyrano z Bergeracu” … a něčeho na srovnání.náhled pozvánky20. 10. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc.: Císař a král Karel IV.

Městská knihovna Klatovy vás zve na představení slavného Lucemburka v poněkud jiném světle…


náhled pozvánky13. 10. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Nový Zéland 1. díl - severní ostrov

Pojďte se tři měsíce toulat s Janou Dvorskou a Milošem Kašparem po všech krásách, které nám nabízí Nový Zéland.náhled pozvánky6. 10. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Patrick Lambert: Martinů in His Time – The Recorded Legacy

BARTOLOMEO, z. s., ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy vás zvou na přednášku, kterou přednese pan Patrick Lambert s názvem Martinů in His Time – The Recorded Legacy, A Biographical Survey of the Early Recordings.

Pan Patrick Lambert pracoval 25 let jako „music producer“ pro BBC Radio 3. Ve své práci zúročil hluboké znalosti české hudby i svůj nevšední zájem o ni, zejména o díla Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.

Stal se tak nikým nejmenovaným, o to více zapáleným a erudovaným ambasadorem české hudby ve Velké Británii a v anglicky mluvícím světě vůbec. Jeho práce se neomezovala jen na povinnosti v rámci BBC. Je i neúnavným přednášejícím a autorem četných článků a knih o již zmiňovaných autorech a tématech. Janáček, Martinů a česká hudba jsou jeho celoživotní láskou.

Díky své manželce, klatovské rodačce, dokázal překonat určitou jazykovou bariéru, která dodnes mnohým Čechům a Britům brání ve vzájemném poznání se – což je, jak mnohdy zjišťujeme, velká škoda.

Klatovská přednáška pana Patricka Lamberta bude přednesena (přirozeně) v krásné „BBC angličtině“ – nicméně k dispozici bude i její český překlad.

Následná diskuse bude tlumočena.

http://www.casopisharmonie.cz/studie/patrick–lambert–martinu–in–his–time–the–recorded–legacy.htmlnáhled pozvánky5. 10. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

EDUpoint Klatovy – Proč se přestat bát změn ve vzdělávání?

Velice se omlouváme za změny, ale diskuzi jsme museli přesunout na 5. října. Děkujeme za pochopení.

Přijďte se na začátku školního roku inspirovat a diskutovat o tom, jakou školu rodiče chtějí pro své děti. Jaká pozitiva přináší respektující prostředí? Nakolik jsou důležité měkké dovednosti? Je účinnější motivace vnitřní či vnější? Jak děti ve škole hodnotit? Jaké změny ve školách bychom si přáli?

Pozvaní hosté:
Lukáš Šlehofer – školní manažer a učitel, Gymnázium Na Zatlance, lektor kurzů pro děti a rodiče na téma emoční inteligence a umění učit se
Tomáš Feřtek – EDUin o.p.s., odborný konzultant, novinář a dramaturg, autor publikace Rodiče vítáni - o spolupráci rodičů a školy
Lenka Bořánková – ZŠ Janovice nad Úhlavou, učitelka 1. stupně, lektorka Hejného metody

Vstupné 50 Kč.náhled pozvánky22. 9. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Petr Zenkl (1884–1975) – život a dílo

Rok Františka Machníka ve spolupráci s městem Klatovy a Městskou knihovnou Klatovy pod záštitou starosty Klatov Mgr. Rudolfa Salvetra vás zve na přednášku historika a politologa PhDr. Martina Nekoly, Ph.D., na téma Petr Zenkl (1884–1975) –  život a dílo.náhled pozvánky19. 9. 2016 od 13.00 (prostory ODM)

Zabal si svou knihu...

Nesehnali jste ten správný obal na učebnici či sešit? Nebo byste chtěli mít obalenou knížku, kterou právě čtete? Nabízíme řešení. Přijďte si svou knihu zabalit do ODM. Naučíme vás, jak knihy balíme my.

Cena: 5 Kč malý formát, 8 Kč velký formát.
 


náhled pozvánky12. 9. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Dana Růžičková: Argentina – nejvyšší sopky světa

Městská knihovna Klatovy vás zve na cestopisný pořad o rozlehlé a nesmírně rozmanité zemi Jižní Ameriky. Dostaneme se do opuštěných a málo navštěvovaných hor na hranicích s Chile. Významnou avšak nepříliš známou lokalitou je Ojos del Salado s nejvyšší sopkou světa.

Podíváme se do kamenitých pouští i k malebným jezerům v národním parku Lago Nahuel Huapi a samozřejmě nemineme ani Mendozu, město horalů a vína.náhled pozvánky12. 9. 2016 od 13.00 (prostory ODM)

Zabal si svou knihu...

Nesehnali jste ten správný obal na učebnici či sešit? Nebo byste chtěli mít obalenou knížku, kterou právě čtete? Nabízíme řešení. Přijďte si svou knihu zabalit do ODM. Naučíme vás, jak knihy balíme my.

Cena: 5 Kč malý formát, 8 Kč velký formát.
 


náhled pozvánky12. 9. 2016 od 13.00 (prostory ODM)

Kouzelná sova

Hrajeme si s papírem: Kouzelná sova s Luckou Babkovou

Seminář se uskuteční za finanční podpory KÚ PK z programu Podpora volnočasových aktivit dětí a mládeže 2016náhled pozvánky6. 9. 2016 od 09.00 do 31. 10. 2016 (galerie Městské knihovny Klatovy)

Lucie Adamová: Makrofotografie přírody

Detaily, kterých si nevšimnete pouhým okem.

Tématem této výstavy bude makro, což jsou detaily, kterých si člověk nevšimne pouhým okem. Jedná se o sérii fotografií, zachycující detaily přírodní krásy. Jde o výstavu amatérské fotografky Lucie Adamové, která se o fotografování zajímá už od dětství. Zejména o makro fotografii.

Lucie Adamová:
Jsem dvacetiletá amatérská a nadšená fotografka. Fotím už od svých 10 let, kdy jsem dostala svůj první digitální kompaktní foťák. Od té doby fotím téměř neustále. Teď momentálně fotím na Canon EOS 1100D, který jsem dostala ke svým 18. narozeninám. Mou největší vášní je příroda. Ať už to jsou ptáčci, brouci nebo voda, která mě neustále fascinuje. Kdykoliv se jdu projít, držím v ruce foťák (pro případ – co kdyby...). Stále hledám nové techniky focení, díky kterým má fotka zase jiný ráz. Mým dosavadním životním úspěchem, co se týče focení, je asi výhra v jedné soutěži, díky které jsem mohla rozšířit své fotografické vybavení. A další výhra, ve které jsem vyhrála celoroční poukázku na terapie. Mým snem je procestovat s foťákem celý svět a stát se uznávanou fotografkou a fotit pro přírodovědné časopisy.


náhled pozvánky5. 9. 2016 od 13.00 (prostory ODM)

Zabal si svou knihu...

Nesehnali jste ten správný obal na učebnici či sešit? Nebo byste chtěli mít obalenou knížku, kterou právě čtete? Nabízíme řešení. Přijďte si svou knihu zabalit do ODM. Naučíme vás, jak knihy balíme my.

Cena: 5 Kč malý formát, 8 Kč velký formát.
 


1. 9. 2016 od 09.00 do 30. 9. 2016 (čítárna)

V měsíci září probíhá v čítárně výstava dvou autorek

Kateřina Brotánková z Nýrska nabízí malou ukázku pletených a háčkovaných výrobků, druhá autorka Irena Benešová z Horní Břízy představuje korálkové šperky.

Přijďte se k nám inspirovat!náhled pozvánky29. 8. 2016 od 09.00 (prostory ODM)

Výroba ručního papíru

Městská knihovna Klatovy nabízí dětem jednodenní kurz. Lektorka Mgr. Ivana Sieberová je v pondělí 29. 8. 2016 od 9.00 do 14.00 hodin na nádvoří knihovny (v případě nepříznivého počasí v suterénu budovy) naučí vyrábět ruční papír. Potřebný materiál i pomůcky budou k dispozici.

Přihlášky najdete v ODM nebo zasílejte na e-mail detske@knih-kt.cz. Přihlásit se můžete do 20. 7. 2016.

Seminář se uskuteční za finanční podpory KÚ PK z programu Podpora volnočasových aktivit dětí a mládeže 2016.náhled pozvánky25. 8. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Pramínek vlasů (a vzpomínek)

BARTOLOMEO, z. s., ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy a městem Klatovy vás zvou na setkání s hostem, jímž je pan JIŘÍ SUCHÝ.náhled pozvánky22. 8. 2016 od 09.00 do 24. 8. 2016 (prostory ODM)

Základy ilustrování a práce s obrazem a s textem

Městská knihovna Klatovy nabízí třídenní kurz Základy ilustrování a práce s obrazem a s textem.

Kurz, který vede lektor Lukáš Korec, je určen pro děti druhého stupně základních škol a studenty středních škol. Jeho obsahem bude mimo základy některých technik kresby také zaměření na propojení obrazu s textem a tvorbu netradičních kompozic.

Pro účast není třeba žádného výtvarného vzdělání či tréninku. Vítáni jsou jak ti, kteří se kreslením baví už nějakou dobu, tak úplní začátečníci.

22.–24. 8. 2016
9.00–14.00 h

Na místě bude potřebný materiál a pomůcky, důležité je vzít si pouze svačinu a dobrou náladu.

Počet účastníků je omezen na 15. Proto neváhejte. Přihlásit se můžete v oddělení pro děti a mládež nebo mailem na detske@knih-kt.cz do 20. 7. 2016. Kurzovné je  300 Kč.

Budeme se těšit!

Seminář se uskuteční za finanční podpory KÚ PK z programu Podpora volnočasových aktivit dětí a mládeže 2016náhled pozvánky30. 6. 2016 od 14.00 do 31. 8. 2016 (čítárna)

Výstava tvorby členů Křišťál Klatovy

Klub Křišťál Klatovy ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy vás zve na výstavu  tvorby členů Křišťál Klatovy s tématem „Léto

Klub Křišťál Klatovy, z. s., svoji činnost zaměřuje na zdravotně postižené občany starší 18 let s duševním onemocněním a potížemi.

Vernisáž výstavy se koná 30. 6. 2016 od 14.00 hodinnáhled pozvánky30. 6. 2016 od 18.00 (neurčeno)

Ideální Klatovy

Zveme vás na prezentaci ročníkových prací studentů pražské architektury, úvahy na téma "Ideální Klatovy."

Prezentaci se uskuteční v refektáři jezuitské koleje (vstup z nádvoří koleje).

Další informace najdete na tomto odkazu.

Akci pořádá ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy.14. 6. 2016 od 16.00 do 31. 8. 2016 (galerie Městské knihovny Klatovy)

Vodní svět

Dům dětí a mládeže Klatovy ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy pořádá výstavu Vodní svět.

Na výstavě představí své práce děti z výtvarně keramického oddělení

Výstava potrvá do 31. 8. 2016.

Akci pořádá oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy.náhled pozvánky13. 6. 2016 od 15.00 (prostory ODM)

Hrajeme si s papírem – papírový šperk

Technikou CandyBag s Natálkou Vítovcovou.
 
Seminář se uskuteční za finanční podpory KÚ PK z programu Podpora volnočasových aktivit dětí a mládeže 2016.

Akci pořádá oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Klatovy.náhled pozvánky9. 6. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Alexandr Kolowrat šlechtic, závodník a filmař

Rok Františka Machníka ve spolupráci s městem Klatovy a Městskou knihovnou Klatovy pod záštitou starosty Klatov Mgr. Rudolfa Salvetra vás zve na přednášku PhDr. Miloše Hořejše (Národní technické muzeum) na téma Alexandr (Saša) Kolowrat (1886–1927) šlechtic, závodník a filmař.náhled pozvánky1. 6. 2016 do 30. 6. 2016 (čítárna)

Paličkování - Konec starých časů…

Lenka Demelová, Marta Hanáková, Eva Knížková, Olga Kováříková, Zuzana Majerová, Zdenka Šímová, Věra Zetochová.


náhled pozvánky23. 5. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Petr Pavlas: Knize knih vstříc

Občanské sdružení BARTOLOMEO ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy vás zvou na přednášku, kterou přednese pan Mgr. Petr Pavlas, Ph.D., s názvem Knize knih vstříc: Komenský jako filosof a teolog.


Učitele národů známe především jako teoretika pedagogiky a autora didakticky geniálních učebnic. Fakt, že Comenius je světově nejproslulejším českým filosofem všech dob, si však uvědomují jen nemnozí. Přitom Komenský sám sebe považoval především za filosofa a teologa: zatímco psaní učebnic pro něj bylo zdrojem obživy, jeho životním posláním byla tzv. pansofie. Pansofie jako „vševěda“ obsahující nejen veškeré poznání jeho doby, ale dokonce veškeré lidsky možné poznání o člověku, světě a Bohu. Vždyť druhý příchod Kristův očekával Komenský každým dnem. Završení světa mělo nastat brzy a s obdobím „sedmé polnice“, jak Komenský v narážce na andělské trubače ze Zjevení Janova označil svou éru, měla přijít také dokonalá věda a dokonalý jazyk.

Pansofické a encyklopedické snahy byly nedílnou součástí pokusů o obnovu či reformu věd během tzv. vědecké revoluce 16. a 17. století. V tomto Komenský není nijak zvlášť originální. Originální je však způsob, jakým nakládá s tradiční metaforou knihy. Od raného křesťanství byla Knihou knih Bible jakožto „zvláštní“ Boží zjevení (revelatio Dei specialis). Vedle ní však existovalo ještě zjevení obecné (revelatio Dei generalis), tedy příroda. Podle ústní tradice a na ní založené legendy označil přírodu za knihu poprvé poustevník Antonín Veliký, později svatořečený a považovaný za otce západního mnišství. Na něj navázali další církevní otcové jako Jan Zlatoústý a především Augustin Aurelius. Kniha přírody – toto označení se stalo křesťanským prostředkem v boji s manicheismem a vůbec všemi gnostickými tendencemi, které chtěly považovat stvořenou přírodu za zlou.

Od 15. století se však tato původně zbožná metafora začíná používat stále směleji a začíná ohrožovat svrchovanou autoritu Písma svatého. Pelagiánská hereze, tedy vyvyšování přírody na úkor milosti, stála zjevně u kořenů novověké vědecké revoluce. Přírodovědcům Galileiho či Keplerova typu se stala metafora „knihy přírody“ vděčným pomocníkem v jejich výměně názorů s teology. Galileiho i Keplerův současník Komenský je originální v tom, že dvojici „kniha Písma svatého – kniha přírody“ rozšiřuje o třetí knihu – knihu mysli. Tato knižní triáda je u něj synonymem pro veškerou realitu. Přestože lidské knihy jsou podle něj pouze chodítky, pomůckami, úvody a poznámkami k těmto třem Božím knihám, měla by být sepsána nová pansofická Kniha knih, která poznatky získané ze třech Božích knih shrne. Čtvrtá kniha, kterou je Bůh sám se všemi svými dosud nepoznatelnými tajemstvími, bude však otevřena až na věčnosti.

Přednáška Petra Pavlase nastíní poznatky a interpretace, které přináší jeho kniha Trinus liber Dei: Komenského místo v dějinách metaforiky knihy. Protože jde o knihu pouze (a možná až příliš) lidskou, bude její autor vděčen za inspiraci k dalšímu výzkumu ze strany publika.


Pozvánka.23. 5. 2016 od 14.30 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Jak se dnes žije na Kubě?

Společnost česko-kubánského přátelství, pobočka Klatovy pořádá besedu s chargé d’affaires Kubánské republiky Felixem Laeónem Carballem, kterého doprovází konzul Angel Gustavo Suaréz Cordero.

Akci nepořádá Městská knihovna Klatovy


náhled pozvánky19. 5. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Expedice Namáslu 2015 (Manáslu 8 163 m) – NEPÁL

Zveme vás na přednášku, na které se vám Honza „Tráva“ Trávníček a Miri J. budou snažit zodpovědět na otázky
 • Jak se změnil Nepál za pět let od Trávovi expedice Manáslu 2011?
 • Jak se na něm podepsalo zemětřesení?
 • Jak se mění nádherný trek okolo Manáslu?
 • Jak se mění lezení na „osmitisícovky“?
 • A za co tam stojí lidský život?
 • A co na to moucha?

Fotky a videa pustí a povypráví Honza „Tráva“ Trávníček a Miri J. (nejen životní parťáci, ale i lezečtí nemasožrouti)

Tráva je zkušený vysokohorský turista, jenž se podíval na vršky čtyř osmitisícových kopců, včetně Annapurny a K2. Pro Miri to byla první zkušenost z nejvyšších hor, takže bude určitě o čem vyprávět.

Vstupné 100 Kč.

 náhled pozvánky12. 5. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Lawrence Ferlinghetti

Zveme vás na poezii a bluesovou hudbu v knihovně.

Lawrence Ferlinghetti
Svět je báječné místo k narození

poezie generace hippies a blues

Ilona Gruberová – recitace
Josef Gruber – ak. kytary, zpěv
Tomáš Lachman – el. kytara, houslenáhled pozvánky4. 5. 2016 od 17.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Cesta ke svobodě a její dozvuky

Zveme vás na vzpomínkový večer k 71. výročí osvobození města.

Program:

17.00 hodin
Ing. Martin Kříž
zahájení, představení osmého svazku edice Klatovy v prostoru a čase „Cesta ke svobodě a její dozvuky“

vystoupení žáků ze ZUŠ Klatovy

17.30 hodin
Mgr. Karel Foud
YOU ARE ENTERING CZECHOSLOVAKIA

18.15 hodin
Mgr. Jan Vladař
Letecké boje nad Klatovskem 22. února a 16. října 1944 v souvislostechnáhled pozvánky28. 4. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Hořce voní arnika / Jiná Šumava

Zveme vás na setkání nad knihou Břetislava Ditrycha Hořce voní arnika / Jiná Šumava.

Tam stával dům. Ves. Kostel. Kaplička. Hřbitov. Sklárna. Tam žili po staletí lidé, kteří mluvili německy. Rozuměli víc nebo míň česky. A naopak. Přišla válka. Nejdřív se jedni museli vystěhovat do vnitrozemí, pak druzí za hranice. Provinilí i nevinní. Známe příčiny, známe následky. Odplata, zášť, závist, příležitost k vyřizování účtů. Výčitky. Smutek. Složitý děj, spletité osudy a příběhy. Černé, kruté, černobílé, nadějné, se zábleskem slunce, s obloukem duhy po bouři. Ne, nesoudím, nehledám viníky. Jen připomínám. To je úryvek z autorova doslovu ke knize, kterou literární historik a kritik Aleš Haman nazval básnickým dokumentem.

Břetislav Ditrych zachytil své dojmy, zážitky a vzpomínky z návštěv kraje, který mu přirostl k srdci pro svou zvláštní zadumanou krásu.

Ing. Petr Hudičák z Musea Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově zároveň představí historické fotografie Šumavy.

Recitace Kristýna Strouhalová.náhled pozvánky22. 4. 2016 od 16.00 do 24. 4. 2016 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Barokní jezuitské Klatovy 2016

Klatovské katakomby, z. s., vás společně se všemi partnery zvou na 10. ročník Barokních jezuitských Klatov

Barokní jezuitské Klatovy 2016
22.–24. dubna 2016

Historická konference ve společenském sále knihovny, requiem, mše, přednášky v Pavilonu skla Klatovy, rozprava jezuity a dominikána o lásce, víře a naději. To vše nás čeká ve velmi bohatém programu tří dubnových dnů. Program si lze stáhnout nebo jej získat v knihovně.

Patrony projektu jsou Mgr. Rudolf Salvetr, starosta Klatov, Mons. František Radkovský, biskup plzeňský, P. Ing. Josef Stuchlý, SJ, provinciál České provincie SJ.

Podrobné informace, včetně anotací přednášek, se dočtete na www.katakomby.cz.náhled pozvánky14. 4. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Naše zdraví a voda

Přednáška o vlivu vody na naše životy a zdraví.

Přednáší Ing. Václav Špičák a MUDr. Anna Kubátová,náhled pozvánky11. 4. 2016 od 17.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Putování 2016

Adventor, o. s., ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy vás zve na čtvrtý ročník akce na podporu osvěty autismu.

Putování dospělých autistů po České republice od města k městu. Na konci většiny dní je uspořádána beseda o životě lidí s autismem jako příležitost se putujících na cokoli zeptat. Letošní trasa bude mít 392 km a putující tuto vzdálenost ujdou v období od 2. do 16. dubna. Cestou putující navštíví také Klatovy.

Přijďte si povídat s putujícím a písničkářem Radkem Čihákem a hostem Michalem Roškaňukem o autismu, autistech a jejich neobyčejném pohledu na svět. Bližší informace naleznete na www.adventor.org.náhled pozvánky11. 4. 2016 od 15.00 (prostory ODM)

Hrajeme si s papírem - origami pro nejmenší

„RETRO“ skládání s Natálkou Vítovcovou

Umíš? Papírovou čepici, lodičku, parník, vlaštovku? Přijď! na první hraní s papírem.

Na kurzu je možné zakoupit drobné bižuterní kování.náhled pozvánky7. 4. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Vzpomínky výtvarníka Václava Siky

… s humorem a jemnou ironií popisuje své příhody a zážitky z osobního i pracovního života…

Václav Sika je vedoucím Galerie bratří Šillarů v Domažlicích, členem Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti. Věnuje se malbě, kresbě, počítačové grafice a tvorbě objektů.náhled pozvánky31. 3. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Demokracie a revoluce v meziválečných úvahách F. X. Šaldy

Rok Františka Machníka ve spolupráci s městem Klatovy a Městskou knihovnou Klatovy pod záštitou starosty Klatov Mgr. Rudolfa Salvetra vás zve na přednášku doc. PhDr. Jana Wiendla, Ph.D., (Ústav české literatury a komparatistiky FF UK) na téma Demokracie a revoluce v meziválečných úvahách F. X. Šaldy.náhled pozvánky19. 3. 2016 od 09.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Radost z poznávání

​Setkání Radost z poznávání má za cíl podnítit i v našem městě diskusi o inovacích a alternativách ve vzdělávání. Jako loni jsou připraveni čtyři přednášející, kteří přinesou pohledy na téma "změn ve školství" z různých stran.

Zeširoka promluví novinář Tomáš Feřtek, odborný konzultant EDUinu, o.p.s., mající za cíl podněcovat diskusi o vzdělávání. Bude následovat pohled rodičů Zuzana a Jaroslava Smolových, kteří mají své děti ve waldorfské škole v Písku. Pohled ze státního školství dodá ředitel ZŠ Chraštice Karel Derfl a po obědě zazní příspěvek klatovské rodačky Lenky Beranové, která v současnosti učí na nově vzniklé SCIOškole v Praze.

Na závěr proběhne beseda se všemi přednášejícími.náhled pozvánky15. 3. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Ing. Vlastimil Bažant

Zveme vás na čtvrtou přednášku Ing. Vlastimila Bažanta, předsedy České psychoenergetické společnosti.

Téma tohoto známého senzibila je tentokrát Pomáháš druhým, pomáháš sobě. Bude hovořit o svých třicetiletých zkušenostech a postupech při harmonizování potřebné pro uživatele i poskytovatele. Dostupná literatura: Jaromír Kapinus „Psychokinetické jevy“ a Bedřich Kočí „Pavlovy rozpravy“.

Vstupné: 50 Kč

Akci pořádá ve spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy.náhled pozvánky10. 3. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Olga Walló: Příběhy zvířat

Městská knihovna Klatovy vás zve na setkání s Olgou Walló a na představení její knihy Příběhy zvířat.náhled pozvánky3. 3. 2016 od 18.00 do 15. 5. 2016 (galerie Městské knihovny Klatovy)

Přemysl Večeřa: Kvetoucí Šumava

Městská knihovna Klatovy vás zve 3. března od 18 hodin do společenského sálu na setkání s autorem.

Ing. Přemysl Večeřa se zaměřuje zejména na fotografování květin a biotopů. Pořádá výstavy fotografií, které mají seznámit veřejnost s bohatstvím květeny na Šumavě a v blízkém okolí. Dosud měl tři výstavy v Sušici, tři v muzeu Šimona Adlera v Dobré Vodě, třikrát vystavoval v Plzni a jednou i v Klatovech.

Další zajímavé fotografie můžete vidět od 3. března do 30. dubna 2016 na výstavě v galerii knihovny.náhled pozvánky1. 3. 2016 od 13.30 (pobočka ODM - ZŠ Tolstého)

Noc s Andersenem 2016

Tématem letošního 16. ročníku pohádkové Noci s Andersenem bude 180. výročí napsání pohádky Malá mořská víla. Samozřejmě jako vždy budeme připomínat během pohádkového nocování i další jubilanty, mezi které patří Jan Vodňanský, Zdeněk Svěrák, Miloš Macourek, Jaroslav Seifert, Alois Jirásek, Jan Karafiát či výročí narození panovníka Karla IV.

V letošním roce se tato akce bude konat poprvé na pobočce knihovny – ZŠ Tolstého v pátek 1. dubna 2016 od 17 do 22 hodin.

Zájemci, kteří se chcete zúčastnit, přijďte v úterý 1. března 2016 ve 13.30 hodin na pobočku, kde bude vylosováno 15 účastníků.

Akci pořádá pobočka oddělení pro děti a mládež Tolstého 765.náhled pozvánky1. 3. 2016 od 09.00 do 31. 3. 2016 (čítárna)

Měsíc knihy pro tvořivé čtenáře

Darujte, nabídněte k prodeji nebo si kupte za symbolickou cenu knihy ručních prací.

Akce se uskuteční v průběhu měsíce března v čítárně Městské knihovny Klatovy, kam je možné nabízené knihy přinést či si nějakou vybrat ve výpůjční době knihovny. Na úvodním listu je třeba knihy opatřit svým jménem a navrhovanou cenou (obyčejnou tužkou). Pokud jich bude více, napište seznam.

Neprodané knihy si budete moci vyzvednout v čítárně v prvním týdnu měsíce dubna. Nevyzvednuté knihy budou nabídnuty dalším vzdělávacím či charitativním organizacím, případně použity pro Biblio budky či akci Kniha do vlaku.náhled pozvánky25. 2. 2016 od 18.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Jindřich Vančura, Ernest Denis a spor o smysl českých dějin

Rok Františka Machníka ve spolupráci s městem Klatovy a Městskou knihovnou Klatovy pod záštitou starosty Klatov Mgr. Rudolfa Salvetra vás zve na přednášku Mgr. Doubravky Olšákové, Ph.D. (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR) na téma Jindřich Vančura, Ernest Denis a spor o smysl českých dějin.


náhled pozvánky11. 2. 2016 od 19.00 (společenský sál Městské knihovny Klatovy)

Evropská unie a řešení migrační krize

Společně s Českou křesťanskou akademií vás zveme na přednášku poslance Evropského parlamentu Doc. JUDr. Pavla Svobody, PhD., o aktuálních palčivých problémech Evropské unie v souvislosti se současnou migrační vlnou ze zemí Blízkého východu. Přednášející je předsedou Výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu, a tedy nejvýše postaveným zástupcem České republiky v orgánech EU.

ČKAnáhled pozvánky1. 2. 2016 od 09.00 do 31. 3. 2016 (čítárna)

Maňásci Jany Vyskočilové

Zveme vás do čítárny městské knihovny na výstavu Jany Vyskočilové.náhled pozvánky12. 1. 2016 od 17.00 do 29. 2. 2016 (galerie Městské knihovny Klatovy)

Co se děje

Městská knihovna Klatovy a ZUŠ J. Kličky Klatovy vás zvou na výstavu žáků výtvarného oboru ze třídy J. Štěpánkové.náhled pozvánky1. 1. 2016 od 09.00 do 31. 1. 2016 (čítárna)

Šperky z FIMO

Markéta Kotěšovcová: Šperky z FIMOnáhled pozvánky1. 1. 2016 od 09.00 do 31. 1. 2016 (čítárna)

Čtverce pro Afriku

Charitativní projekt Knit A Squere pomáhá opuštěným dětem, sirotkům a dětem s AIDS v Jižní Africe. Odhaduje se, že takových dětí je v Africe kolem 15 milionů, z toho v Jižní Africe kolem 1,4 milionu.

Čtverce, které lidé pletou a háčkují na celém světě, jsou až na místě sešity do dek. Na jednu deku je třeba 35 čtverců. Do této akce se zapojila i naše kolegyně Jana Dostálová. V čítárně si v lednu 2016 můžete prohlédnout ukázku její práce.1999  2000  2001  2002  2003  2004  2005  2006  2007  2008  2009  2010  2011  2012  2013
2014  2015  2016  2017  2018  


Chcete-li dostávat informace o akcích naší knihovny, zašlete nám svoji adresu na akce@knih-kt.cz. 

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Licence Creative Commons
Kromě výslovně uvedených částí uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 4.0 International.