Městská knihovna Klatovy - přechod na hlavní stránku
německy anglicky bezbariérový přístup
kalendář není k dispozici

Hledání v katalogu

hledaný údaj:

Provozní doba

dnes je středa
17. 1. 2018

dopoledneodpoledne
Oddělení pro dospělé
zavřeno13–18
Oddělení pro děti a mládež
zavřenozavřeno
pobočka Tolstého
zavřenozavřeno
antikvariát
9–1213–15*

Další dny…


Kontakty na knihovnu

Městská knihovna Klatovy
Balbínova 59
339 01 Klatovy
376 347 466 (půjčovna)
info@knih-kt.cz
www.knih-kt.cz

Další kontakty…

Napsali o nás

Klatovský deník, 7. 12. 2017, č. 283, str. 2

Šaty se začaly krátit ke kolenům

Rozhovor se spisovatelkou Janou Skarlantovou o její nové knize

Spisovatelka Jana Skarlantová, která je klatovskou rodačkou, představí v Městské knihovně v Klatovech 14. prosince svoji novou knížku Diskrétní elegance. Na vánoční trh se dostala právě „v předvečer“ stého výročí vzniku Československé republiky. Kniha se zabývá dobou mezi dvěma světovými válkami, mapuje životní styl společnosti a je věnována především módě.

– O čem je vaše kniha?

Je to knížka o odívání v době první republiky, takže se v ní dočtete i o prádle. Není to ale jen o módě, i když podtitul zní Móda mezi válkami. Je to o celkovém životním stylu společnosti. A móda je jeho výsledkem i viditelným symbolem. Když byla řeč o prádle, tak právě to prodělalo ve 20. letech výraznou proměnu. Z prádelníků zmizely korzety, dlouhé spodničky s kanýry a krajkami i “reformky“ sahající po kolena. Tuto složitou výbavu secesní dámy nahradilo krátké hladké trikotýnové kombiné. A pozor, také páni vyměnili dlouhé podvlékačky za krátké spodky.

– Bylo pak modernější i oblečení?

Moderní – to je to pravé slovo, které se na začátku dvacátých let 20. století ozývalo nejčastěji. První republika vznikla jako moderní demokratický stát. Šaty se zkrátily ke kolenům a byly jednoduchého „rourovitého“ střihu, že si je dovedla ušít každá šikovná žena. Byl to ideální střih i pro levnou masovou konfekční výrobu dostupnou všem. I tím se na první pohled setřely společenské rozdíly v odívání.

– Co se dále změnilo?

Válka změnila nejen hodnoty, ale i postavení žen ve společnosti. Musely nastoupit na místa mužů a dokázaly své schopnosti. Ani po válce se nechtěly vrátit jen ke kuchyňským kamnům. Demokratické zásady Československé republiky jim zajistily nejen volební právo, ale i přístup na všechny stupně škol, do nejrůznějších zaměstnání. Poprvé byla společností oceněna jejich práce, poprvé disponovaly vlastními penězi. Do módy se dostala chlapecká postava. Ta nezdůrazňovala ženské křivky, naopak se je snažila potlačit. Emancipované dívky se chtěly co nejvíce podobat chlapcům. Nejen tím, že sportovaly. Poprvé si oblékly dlouhé kalhoty a poprvé se ostříhaly na krátké mikádo.

– Jak to bylo se sportovním oblečením?

V poválečné době se sport stal jedním ze symbolů moderního života i emancipace. Ženy a dívky se svými partnery lyžovaly, hrály tenis, plavaly, tábořily v přírodě, jezdily na motocyklech i v autě. Nezapomeňme, že v té době byla na vrcholu své slávy i první naše automobilová závodnice Eliška Junková. Doplňkem dívek už nebyl slunečník, ale batoh. Právě v té době vzniklo první praktické sportovní oblečení do přírody.

Daniela Loudová 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Licence Creative Commons
Kromě výslovně uvedených částí uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 4.0 International.